"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2017 Yılı OCAK Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2017 yılı Ocak ayında ortalama sıcaklıklar; Yurdumuzun batı kesimleri ile Cihanbeyli, Gemerek, İnebolu, Sinop, Bitlis, Iğdır ve Kars dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.8°C iken 2017 Ocak ayı 1.0°C olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında en düşük ortalama sıcaklık -14,2ºC ile Kars’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,3ºC ile Alanya’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.0°C iken, 2017 Ocak ayı 2.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -2,4°C olarak Uzunköprü’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 4,3°C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Afyonkarahisar, Bodrum, Denizli, Emirdağ, Kuşadası, Kütahya ve Salihli dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.4°C iken, 2017 Ocak ayı 4.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -2,5°C olarak Emirdağ’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,1°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Hatay, Beyşehir, Burdur, Elmalı, Finike, Göksun ve Isparta dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.3°C iken, 2017 Ocak ayı 5.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -7,5°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,3°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akşehir, Cihanbeyli ve Gemerek dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -0.7°C iken, 2017 Ocak ayı -3.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -8,5°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise -1,4°C olarak Ankara’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Amasra, Bolu, İnebolu, Sinop ve Zonguldak dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 3.8°C iken, 2017 Ocak ayı 2.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -7,0°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 7,0°C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis, Iğdır ve Kars dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -5.3°C iken, 2017 Ocak ayı -6.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -8,7 °C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise -0,3°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.3°C iken, 2017 Ocak ayı 3.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 1,5°C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 6,5°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2017 Yılı OCAK Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ocak 2017’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 6 Şubat 2017

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.