"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2016 Yılı ARALIK Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2016 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar Antalya, Eskişehir, Kayseri Gemerek, Tokat, Ağrı, Bingöl, Erzurum, Hakkâri, Muş, Van, Yüksekova, Batman, Siirt, Diyarbakır ve Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. Aralık ayında en düşük ortalama sıcaklık -11,9ºC ile Ağrı’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,7ºC ile Alanya’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 0,5°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 5,1°C olarak Kumköy’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -1,1°C olarak Emirdağ’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9,9°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Antalya ve Göksun çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -2,7°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,7°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir, Kayseri ve Gemerek çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -6,8°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise -0,3°C olarak Eskişehir’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Tokat çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -7,2°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 6,6°C olarak Giresun’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bingöl, Erzurum, Hakkari, Muş, Van ve Yüksekova çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -11,9°C olarak Ağrı’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise -0,3°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Ceylanpınar, Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3,1°C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 7,0°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2016 Yılı ARALIK Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Aralık 2016’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2017

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.